راهنمایی برای دلایل و نشانه های مشکلات رایج چشمی

راهنمایی برای دلایل و نشانه های مشکلات رایج چشمی

هفته جهانی گلوکوما از دهم مارچ آغاز می شود و تا شانزدهم مارچ ادامه دارد. این رویداد سالانه به ساختن دیدگاهی روشن تر نسبت به گلوکوما کمک می کند و همین طور بر معاینه چشم به صورت مرتب تاکید می کند تا از بیماری هایی نظیر گلوکوما بتوان بهبود پیدا کرد.

هفته جهانی گلوکوما فرصت مناسبی است تا به شما یادآوری کند تا وقت بعدی چشم پزشک خود را معین کنید، یا حتی برای معاینه کلی چشم ها به چشم پزشک مراجعه کنید تا تغییرات احتمالی در چشم یا بینایی شما را بسنجد.

گلوکوما

گلوکوما معمولا به مرض نابینایی خاموش نیز شناخته می شود به این دلیل که قبل از آسیب بینایی بسیار به تدریج اتفاق می افتد که زمانی که اتفاق افتاد غیرقابل برگشت می باشدگلوکوما دومین دلیل شایع برای نابینایی در کل جهان است و در حالی که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، شناسایی زودهنگام آن می تواند از پیشرفت گلوکوما در ایجاد مشکلات جدی بینایی یا نابینایی جلوگیری کند.

با به خاطر داشتن این نکته، آگاه باشید که چقدر دیدن چشم پزشک به صورت مرتب ضروری و حیاتی است. در این مقاله به بررسی معمول ترین مشکلات چشمی خواهید خواند با عینک نور همراه باشیدگلوکوما به سبب افزایش فشار داخل چشم اتفاق می افتد و به این صورت اتفاق می افتد که مایع داخل حدقه چشم نمی تواند به درستی از چشم خارج شود. در برخی موارد، این مسئله سبب آسیب به عصب بینایی یا فیبرهای عصبی شبکیه می شود.

انواع بیماری گلوکوما

چهار نوع مختلف از گلوکوما وجود دارد. گلوکوما زاویه باز مزمن غالب ترین نوع است و پیشرفتی تدریجی دارد؛ به همین دلیل، نشانه های آن قابل درک نیست. این نوع از گلوکوما ابتدا بر دید پیرامونی شما تاثیر می گذارد قبل از اینکه به مرکز پیشروی کند. بنابراین مهم است که از هر تغییر دیداری آگاه باشید. حتی اگر تغییر تنها در دید پیرامونی شماست.

گلوکوما زاویه بسته اولیه یکی از انواع نادر گلوکوما است و بسیار سریع تر و با افزایش فشار شدیدتری همراه است. نشانه ها شامل درد شدید، قرمزی چشم، سردرد، حساسیت، دیدن دوایر دور منابع نوری، دید مه آلود و کاهش سریع بینایی. گلوکوما نوع دوم معمولا حاصل آسیب و یا مشکل دیگری در چشم است.

گلوکوم مادرزادی یا گلوکوم دوران کودکی یکی دیگر از انواع گلوکوما است که در شیرخواران و اطفال ظهور پیدا می کند. این نوع از گلوکوما معمولا به دلیل یه سری اختلالات اتفاق می افتد و نشانه هایی از قبیل بزرگ شدن چشم، حساسیت به نور، دید تار یا اشک آلود و حرکات غیرطبیعی چشم دارد.

عوامل موثر در پیشرفت گلوکوما شامل نزدیک بینی، ژنتیک و سن هستند. اگر شما نزدیک بین هستید، سن زیادی دارید، در خانواده نمونه ی گلوکوم داشته اید و یا از نژاد آفریقایی، آسیایی، اسپانیایی هستید شما در بالاتری خطر برای ابتلا به گلوکوما قرار دارید. بسیار ضروری است که معاینه ی چشم مرتبی داشته باشید تا پزشک بتواند در مراحل اولیه این بیماری را شناسایی و درمان کند.

آب مروارید

آب مروارید معمولا در افراد بالای 65 سال سن اتفاق می افتد؛ این مشکل محصول جانبی افزایش سن است و به همین دلیل بسیار معمول است. آب مروارید به این دلیل اتفاق می افتد که عدسی چشم به مرور شروع به تار شدن می کند و شفافیت خود را از دست می دهد.

نشانه های آب مروارید می تواند گاهی اوقات برای فرد غیرقابل درک باشد به این دلیل که دید به تدریج دچار نقص می شود. برخی نشانه ها شامل دید تار یا مه آلود، رنگ های کم رنگ، دید دوتایی یا تجربه دیدن هاله دور منابع نوری هستند.

کهولت سن یکی از دلایل اصلی این مشکل چشمی است اما فاکتورهایی دیگری هم وجود دارد که باید مراقب آنها بود. ژنیتک یکی از مهم ترین فاکتورها است. اگر در خانواده سابقه ی آب مروارید داشته اید، در خطر بیشتری هستید می شود. سبک زندگی شما نیز نقش مهمی در این مسئله ایفا می کند؛ مصرف الکل بیش از حد، رژیم غذایی نامناسب یا در معرض نور خورشید قرار گرفتن، اشعه ماوراء بنفش یکی از عوامل اساسی در ابتلا به آب مروارید است. با دانستن این عوامل می توانید خطر پیشرفت آب مروارید را کاهش دهید. تشخیص آب مروارید معمولا در یک معاینه ی چشم ساده میسر است.

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن یا تباهی لکه ی زرد AMD

ماکولا بخش کوچکی از شبکیه در پشت چشم است و مسئول دید مرکزی شماست. تباهی لکه زرد موجب از دست رفتن دید مرکزی می شود اما بر دید پیرامونی شما تاثیری نمی گذارد. مشکل چشمی بدون دردی است اما دید شما به سرعت تار می شود و فعالیت روزمره را دچار مشکل می کند.

دو نوع تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا وابسته به سن وجود دارد. دژنراسیون ماکولای خشک می تواند در طی سال ها پیشرفت کند و زمانی اتفاق بیافتد که سلول های ماکولا به واسطه ی میزان کمی از ته تهنشینی کلسترول، پروتئین و چربی ها آسیب ببینند. این نوع از ای ام دی نسبت به دژنراسیون ماکولای مرطوب کمتر وخیم است و معمولا نود درصد مبتلایان به ای ام دی نوع خشک را دارند. طول مدت پیشرفت این مشکل چشمی می تواند بین 5 تا 10 سال قبل از از دست رفتن بینایی باشد به این معنی است که ای ام دی می تواند برای مدت غیرقابل شناسایی باشد.

ای ام دی مرطوب را به نام دژنراسیون ماکولای عروقی نیز می شناسند و بسیار جدی تر است. زمانی اتفاق می افتد که رگ های جدید غیرنرمالی شروع به رشد در زیر ماکولا کنند. این رگ می توانند باعث نشت خون یا مایعات دیگر شوند که باعث آسیب رساندن به سلول ها می شود و می تواند به سرعت اتفاق بیافتد.

نشانه ها و علائم ای ام دی شامل رنگ های کمتر درخشان، از دست رفتن کنتراست بین اجسام و حتی اعوجاجات بینایی و گاهی توهم باشد. دلیل به وجود آمدن تباهی لکه زرد هنوز نامشخص است. این مشکل چشمی را مرتبط با ژنتیک، سیگار کشیدن، رژیم غذایی و نور آبی بنفش می دانند. دژنراسیون ماکولا وابسته به سن معمولا توسط اپتومترسیت شناسایی می شود.

کانژکتیویت یا التهاب ملتحمه

التهاب ملتحمه نوع دیگری از مشکلات چشمی است که ممکن است تا به حال با آن برخورد داشته اید.سه نوع التهاب ملتحمه یا کانژکتیوت وجود دارد. نوع عفونی که حاصل یک عفونت است، نوع آلرژیک که حاصل در معرض آلرژن ها و عوامل حساسیت زا است که ممکن است زمانی که این ذرات وارد چشم می شوند اتفاق بیافتد.

نشانه های اصلی التهاب ملتحمه معمولا به راحتی شناسایی می شوند. مثل قرمزی و اشک آلود شدن چشم ها. ممکن است حس سوزش، احساس چیزی داخل چشم بودن یا حس چسبندگی بر روی مژه های خود داشته باشید.

شما در معرض ابتلای بیشتری به کانژکتیوت هستید اگر به دیابت مبتلا هستید، عفونت در قسمت بالای دستگاه تنفسی شما یا بسیار جوان یا پیر بودن از دیگر عوامل ابتلا به التهاب ملتحمه است. هر کدام از عوامل گفته شد موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی می شوند که خطر ابتلا به التهاب ملتحمه را بیشتر می کنند.

مراقب چشمان خود باشید

یکی از ساده ترین و مستقیم ترین روش های شناسایی مشکلات بینایی و چشم معاینه ی مرتب چشم ها توسط چشم پزشک است. حتما در زمان های مقرر و مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید. اگر متوجه تغییری در دید خود شدید هر چه سریع تر به چشم پزشک مراجعه کنید.

همین طور به خاطر داشته باشید که برخی از مشکلات چشمی غیرقابل اجتناب هستند، شناسایی زودهنگام آنها می تواند به شما این اطمینان را بدهد که درمان، مدیریت و رسیدگی درستی را دریافت خواهید کرد.

ارسال شده در 1399-06-06 مقالات 0 54

مقالات مرتبط:

اصلی ترین دلایل کوری یا نابینایی

بینایی در زندگی هر روزه ما نقشی ارزشمند دارد، و فکر از دست دادن آن می تواند بسیار هراس آور باشد. بسیار مهم است که...

مطالعه و مشکلات چشمی مرتبط با آن

اگر مطالعه کردن برای شما به یک چالش تبدیل شده است، منشا مشکل را می توانید در مشکلات چشمی پیدا کنید، به عنوان مثال...

چرا دچار دید مه آلود می‌شویم؟

تجربه ی هر تغییری در دید می تواند کمی دردسرساز باشد. اگر شروع به تجربه ی نشانه های غیرمعمول مربوط به بینایی خود شده...

نقش عینک آفتابی در مراقبت از چشم ها

بدون شک شما در چند هفته اخیر در تمام طول روز مدام از عینک آفتابی خود استفاده کرده اید اما آیا می دانستید چرا به چشم...

چرا دیابت خطر ابتلا به بیماری های چشمی را افزایش می دهد؟

مبتلا شدن به دیابت می تواند اتفاقی باشد که به صورت کلی زندگی شما را تغییر می دهد، و می تواند تا عادت کردن به وضعیت...

نظر خود را ثبت کنیدپاسخ بدهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ثبت کنید..
مقایسه0