اصلی ترین دلایل کوری یا نابینایی

اصلی ترین دلایل کوری یا نابینایی

بینایی در زندگی هر روزه ما نقشی ارزشمند دارد و فکر از دست دادن آن می تواند بسیار هراس آور باشد. بسیار مهم است که برخی روش ها را برای مراقبت از چشمان خود بدانید تا هیچ زمانی تجربه از دست دادن بینایی را نداشته باشید. حتی با یک معاینه چشم ساده هر دو سال یک بار شما می توانید تفاوت بین چشم های سالم و دید دچار مشکل شده را متوجه شوید.

می دانید اصلی ترین عوامل نابینایی کدام ها هستند؟ آیا می دانید چگونه پیشرفت یک مشکل چشمی را در خود تشخیص دهید؟ در این مقاله به بررسی اصلی ترین عوامل نابینایی و چگونگی جلوگیری از آن می پردازیم.

آمار از دست دادن بینایی در انگلستان و در جهان

در انگلستان به تنهایی در حدود 250 نفر هر روز شروع به از دست دادن بینایی خود می کنند؛ تقریبا معادل یک نفر در هر شش دقیقه. در سال 2018، گزارش شده بود که در حدود شش میلیون نفر ساکن انگلستان در خطر مشکلات چشمی جدی هستند.

آمار جهانی نشان می دهد که در حدود 2.2 میلیارد نفر از نارسایی های چشمی و یا نابینایی در کل جهان رنج می برند. با این وجود، تخمین زده شده است که در حدود نصف از دست دادن بینایی ها غیرقابل اجتناب است.

نارسایی های بینایی به دو گروه تقسیم می شوند؛ نارسایی های دید دور و نارسایی های دید نزدیک. تجربه ی نابینایی هر شخص به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل عوامل جلوگیری کننده از این اتفاق و دسترسی به درمان صحیح جزو این موارد به حساب می آید. گروه های خاصی در جامعه وجود دارند که در خطر بیشتری برای مشکلات چشمی قرار دارند. به عنوان مثال، افراد مسن و یا کودکانی که به صورت نارس به دنیا می آیند در خطر بیشتری قرار دارند.

اصلی ترین عوامل نابینایی

دو دلیل اصلی از دست دادن بینایی خطاهای انکساری اصلاح نشده و آب مروارید است. در کنار این عوامل دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (تباهی لکه ی زرد)، گلوکوما و رتینوپاتی دیابتی نیز هست.

تمام این مشکلات چشمی می توانند توسط چشم پزشک شما در طی یک معاینه ی چشم معمولی شناسایی شوند و اگر زود تشخیص داده شوند می توانند به طرز موثری درمان شوند. برای همین ملاقات با چشم پزشک هر دو سال یکبار بسیار مهم است.

خطاهای انکساری اصلاح نشده

خطاهای انکساری اصلاح نشده شامل نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم است که تمام اینها می توانند نارسایی های شدید چشمی را ایجاد کنند. با این وجود با استفاده از عدسی های اصلاحی می توان از ایجاد نارسایی در بینایی جلوگیری کرد. خطاهای انکساری گاهی اوقات می توانند قابل شناسایی توسط شخص نباشند و یا بدون اصلاح باقی بمانند. معمولا این اتفاق برای کودکان می افتد که نمی توانند تشخیص دهند که مشکلی در بینایی آنها به وجود آمده است.

آب مروارید

آب مروارید معمولا در افراد بالای 65 سال اتفاق می افتد اما می تواند یکی از اثرات جانبی مشکلاتی نظیر دیابت باشد. آب مروارید زمانی اتفاق می افتد که عدسی چشم شما شفافیت خود را از دست بدهد و موجب مه آلود شدن دید شما می شود.

شناسایی آب مروارید معمولا بسیار راحت است و می تواند در طی معاینه ی ساده چشم شما توسط چشم پزشک شناسایی شود. عمل جراحی یکی از درمان های بسیار موثر برای رفع آب مروارید است و یکی از معمول ترین اعمال جراحی در دنیا به حساب می آید.

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن یا تباهی لکه زرد وابسته به سن

به جز ارتباط آن با افزایش سن، هنوز مشخص نشده است که چه عواملی باعث تباهی لکه زرد می شود. این مشکل چشمی یک مشکل کاملا بدون درد است. شما شروع به از دست دادن دید مرکزی خود می کنید همچنان که ماکولای داخل شبکیه شروع به تباهی می گذارد.

تباهی لکه زرد می تواند هر روز انجام فعالیت های روزانه را برای شما با مشکل بیشتری مواجه کند، اما در حدود پنج تا ده سال طول می کشد قبل از اینکه بینایی به صورت کامل از بین برود اما در این مدت بر روی زندگی شما تاثیر می گذارد. این از دست دادن تدریجی بینایی می تواند برای مدتی بدون علامت باشد.

چشم پزشک شما می تواند تباهی لکه زرد را در طی معاینه چشم شناسایی کند یا خود شما ممکن است متوجه تار شدن دید مرکزی خود شوید. اگر این اتفاق افتاد، شما باید چشم پزشک خود یا پزشک عمومی را ملاقات کنید. در حال حاضر هیچ درمانی برای این مشکل چشمی وجود ندارد. اما درمان هایی وجود دارد که می توانند زندگی روزمره را کمی آسان تر کنند. این مشکل چشمی هر چه زودتر شناسایی شود مدیریت بهتری برای درمان آن صورت خواهد پذیرفت.

گلوکوما

گلوکوما حاصل بالا رفتن فشار در چشم شماست. یک معاینه ی ساده می تواند نشانه های گلوکوما را مشخص کند با انجام تست تنومتری (تست فشار چشم) این مشکل چشمی شناسایی خواهد شد. آسیبی که توسط گلوکوما اتفاق می افتد غیرقابل بازگشت است. بنابراین بسیار حیاتی است که این مشکل چشمی هر چه زودتر شناسایی و درمان شود. اگر کسی در بستگان و نزدیکان شما دچار گلوکوما باشد چشم پزشک به شما معاینات مرتب تر و زودتری را پیشنهاد خواهد کرد.

رتینوپاتی دیابتی

اگر شما به دیابت دچار هستید، در خطر بیشتری برای مشکلات چشمی وابسته به چشم هستید. رتینوپاتی دیابتی یک مشکل چشمی است که موجب می شود رگ های خونی داخل چشم به خاطر درجات بالای گلوکز داخل رگ ها آسیب ببینند.

نشانه های اولیه رتینوپاتی دیابتی معمولا در غربالگری چشم دیابتی شناسایی می شوند. اگر متوجه شده اید که بینایی شما به صورت مرتب در حال ضعیف شدن یا تار شدن است، و یا احساس درد در چشمان خود دارید، باید هر چه سریع تر با چشم پزشک و یا پزشک عمومی ملاقات کنید.      آگاهی از رتینوپاتی دیابتی اگر مبتلا به دیابت هستید می تواند بسیار کمک کننده و موثر در درمان باشد.

همانطور که می بینید، برخی از مشکلات چشمی آسیب زا می توانند اصلا اتفاق نیافتند یا درمان شوند اگر خیلی زود شناسایی شوند. با دانستن نشانه های مشکلات چشمی مثل گلوکوما یا نزدیک بینی، شما می توانید قدم های مثبتی در حفظ بینایی خود و اجتناب از عدم بینایی را داشته باشید.

وسایل کمک کننده به بینایی

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از مشکلات چشمی جدی رنج می برید، راه حل هایی برای پشتیبانی از بینایی شما وجود دارد. وسایل تکنولوژیکی برای چشم طراحی شده اند نظیر اورکم مای آی تو OrCam MyEye 2 که می توانند به عینک شما متصل شوند و به شما در مطالعه کردن متون، شناسایی اجسام، شناسایی صورت افراد آشنا، مشخص کردن زمان و حتی شناسایی رنگ ها کمک کنند.

 

 

ارسال شده در 1399-05-26 مقالات 0 74

مقالات مرتبط:

آیا اشعه یو وی یا ماوراء بنفش برای چشم های ما مضر است؟

به احتمال زیاد تا بحال در مورد اشعه ماوراء بنفش و خطراتی که می تواند برای سلامتی شما داشته باشد زیاد شنیده اید، اما...

راهنمایی برای دلایل و نشانه های مشکلات رایج چشمی

هفته جهانی گلوکوما فرصت مناسبی است تا به شما یادآوری کند تا وقت بعدی چشم پزشک خود را معین کنید، یا حتی برای معاینه...

سه راه اساسی برای جلوگیری از مشکلات چشمی در آینده

زمانی که جوان هستید مراقبت از چشمانتان به اندازه ی مراقبت از سلامت کلی بدنتان مهم و ارزشمند است. با مراقبت درست و...

مطالعه و مشکلات چشمی مرتبط با آن

اگر مطالعه کردن برای شما به یک چالش تبدیل شده است، منشا مشکل را می توانید در مشکلات چشمی پیدا کنید، به عنوان مثال...

چرا دچار دید مه آلود می‌شویم؟

تجربه ی هر تغییری در دید می تواند کمی دردسرساز باشد. اگر شروع به تجربه ی نشانه های غیرمعمول مربوط به بینایی خود شده...

نقش عینک آفتابی در مراقبت از چشم ها

بدون شک شما در چند هفته اخیر در تمام طول روز مدام از عینک آفتابی خود استفاده کرده اید اما آیا می دانستید چرا به چشم...

مشکلات چشمی و بینایی در شصت سالگی

همین طور که سال به سال پیرتر می شویم، چشمان و دید ما نیز مسن تر می شود. با دانستن نشانه ها و علائم مشکلات چشمی شما می...

چرا دیابت خطر ابتلا به بیماری های چشمی را افزایش می دهد؟

مبتلا شدن به دیابت می تواند اتفاقی باشد که به صورت کلی زندگی شما را تغییر می دهد، و می تواند تا عادت کردن به وضعیت...

نظر خود را ثبت کنیدپاسخ بدهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ثبت کنید..
مقایسه0