نسخه نمره چشم چیست و چگونه آن را بخوانیم؟

نسخه نمره چشم چیست و چگونه آن را بخوانیم؟

درباره ی نسخه نمره ی چشم

سردرآوردن از نسخه عدسی عینک طبی کمی گیج کننده به نظر می رسد. با تعداد زیادی عدد و کلمات مخفف شده، بهترین راه بیخیال شدن فهم نسخه ی چشم پزشک است. در این مقاله با عینک نور همراه باشید تا درک درستی از نسخه عدسی عینک طبی خود داشته باشید.

چنانچه اولین بار است که نسخه ای برای عدسی عینک طبی دریافت می کنید یا شخصی هستید که دفعه چندم است که نسخه ی عینک طبی را دریافت می کنید، فهم نسخه ی عدسی عینک طبی کمی پیچیده است.

داشتن معاینه چشم مرتب بسیار برای سلامت چشمان شما ضروری است؛ توصیه شده است که هر دو سال یکبار به چشم پزشک مراجعه کنید. مگر اینکه توصیه ی دیگری به شما شده باشد. معاینه چشم به شما این اطمینان را می دهد که شما از عدسی طبی مناسبی استفاده می کنید و همین طور می توانید متوجه دیگر مشکلات احتمالی چشمی خود شوید، مشکلات چشمی نظیر آب مروارید و گلوکوما.

نسخه ی عدسی عینک طبی شما معمولا در یک جدول نوشته می شود که مملو از کلمات خلاصه شده و اعداد است که خروجی معاینه چشم شما را مشخص میکند. اگر به دنبال رمزگشایی نسخه ی عدسی طبی خود هستید با ما همراه باشید.

نسخه ی عدسی عینک طبی شما چه چیزی را بیان می کند؟

به احتمال زیاد شما در نسخه ی عدسی طبی خود کلمات خلاصه شده ای را در بالای جدول می بینید. SPH مربوط به قدرت عدسی شما می شود که با دیوپتر(D)  سنجیده می شود. اگر شما این علامت + را در جلوی شماره دیدید نشان دهنده ی این است که شما دوربین هستید که به معنی این است که شما در دیدن اجسام نزدیک مشکل دارید. اگر در جلوی شماره این علامت - را دیدید، شما نزدیک بین هستید هستید که به این معنی است که شما در دیدن اجسام در فواصل دور مشکل دارید. هر چه شماره بعد از مثبت یا منفی بزرگتر باشد به این معنی است که قدرت بیشتری برای اصلاح دید شما نیاز است.

 CYLیا سیلندر نشان دهنده ی آستیگمات بودن شماست، آستیگماتیسم به دلیل ناهمواری سطح قرنیه اتفاق می افتد. آستیگماتیسم زمانی اتفاق می افتد که مشکلی در تناسب انحنای قرنیه و یا عدسی شما باشد، و معمولا مشکلی مادرزادی است.

اگر چیزی در این قسمت نوشته نشده باشد به این معنی است که شما مشکل آستیگماتیسم ندارید. یا به این معنی است که انقدر خفیف است که نیازی به عدسی اصلاحی ندارد. اما اگر اعداد کمی نظیر 0.25 در جلوی این کلمه ی خلاصه شده دیدید به این معنی است که شما به میزان بسیار کمی به آستیگماتیسم دچار هستید. اعداد بالاتر نظیر 3 و یا بالاتر نشان دهنده ی بیضی شکل بودن چشم شما هستند.

 AXIS به معنی جهت آستیگماتیسم شماست و به درجه اندازه گیری می شود. میزان انحراف درجه سیلندر از صفر تا صد و هشتاد اندازه گیری می شود و برای لابراتوار مشخص می کند که چگونه به درستی جای عدسی را مشخص کنند.

 PRISM به هر گونه اصلاحی برای تراز کردن چشم شما مربوط می شود. شماره ای که در جدول نوشته می شود بیانگر این است که چشم شما به عدسی عینکی نیاز دارد که مانند یک جفت به شما کمک کنند. عدسی های پریزماتیک مسیر نور را منحرف می کنند بدون اینکه در فوکوس تغییری ایجاد کنند.

 BASE مربوط به پریزم یا منشور می شود و به این معنی است که منشور باید در چه جهتی نور را راهنمایی کند.

اگر شما بالای چهل سال سن دارید، احتمالا این کلمه را ADD در پایین نسخه خواهید دید. این معنای اضافه کردن نمره ی مطالعه کردن است اگر به پیرچشمی مبتلا باشید. عدد داخل کادر نشان دهنده ی اصلاح اضافه ای است که برای دیدن اجسام در فاصله نزدیک نیاز دارید. معمولا، اندازه گیری ADD برای هر دو چشم یکی است و عددی بین 0.75+ تا 3.50+ است.

احتمالا ‘OD’ و ‘OS’ هم در کنار نسخه شما نوشته شده است. این دو خلاصه شده یOculus Dexter به لاتین است که معنی چشم راست را می دهد وOculus  Sinisterکه به معنای چشم چپ است.

 

 

ارسال شده در 1399-05-30 مقالات 0 84

مقالات مرتبط:

نزدیک بینی و پیرچشمی

آیا به تازگی زمانی که مشغول مطالعه هستید و یا متنی را در گوشی تلفن همراه خود می خوانید دچار مشکل می شوید؛ و یا شاید...

آیا بارداری می تواند بر روی بینایی شما تاثیر بگذارد؟

تغییرات زیادی که در طی بارداری اتفاق می افتند معروف و شناسایی شده هستند، مثل ویار غذا، پاهای ورم کرده، ضعف صبحگاهی و...

عملکرد و آناتومی چشم چگونه است؟

بینایی یکی از مهم ترین حواس پنجگانه به حساب می آید. با وجود این بسیاری از افراد هنوز نمی دانند که طرز عملکرد چشم...

عدسی های چند کانونی یا وریفوکال چطور کار می کنند ؟

عدسی های با کانون متغییر یا وریفوکال را با نام عدسی های پراگرسیو نیز می شناسند، در این مقاله با چگونگی عملکرد این نوع...

پیرچشمی چیست و چه علائمی دارد؟

پیرچشمی یا پرسبایپیا یک وضعیت دوربینی در چشم پزشکی است که بر توانایی چشمان شما در دیدن اشیاء نزدیک تاثیر می گذارد....

نظر خود را ثبت کنیدپاسخ بدهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ثبت کنید..
مقایسه0