نور آبی حقایق و افسانه ها

نور آبی حقایق و افسانه ها

در سال های اخیر داستان های زیادی در رسانه ها در ارتباط با نور آبی وجود داشته است، و در مورد تاثیری که بر روی سلامت ما می توانند داشته باشد بسیار بحث شده است. در این مقاله، نگاهی داریم به اینکه نور آبی چیست، تاثیری که می تواند داشته باشد و چگونگی محافظت از خودمان در برابر این نور.

در سالهای اخیر حکایت های مختلفی در مورد نور آبی در فضای مجازی پخش شده است و یکی از اصلی ترین آنها تاثیر این نور بر روی عادات خوابی ما بوده است. بسیاری از افراد معتقدند که نور آبی تنها از صفحات نمایشگر دیجیتال ساطع می شود، که به دنبال آن نگرانی هایی را در مورد زمانه ای به راه انداخته است که ما به صورت گسترده ای از وسایل دیجیتال استفاده می کنیم. منابع زیادی برای توصیه های مختلف موجود است که در مورد کنار گذاشتن گوشی تلفن همراه و یا تبلت چندین ساعت قبل از خواب صحبت می کنند، که به معنی کمتر در معرض نور آبی قرار گرفتن است.

حقیقت این است که نور آبی کمی بیشتر از چیزی هایی که در مورد آن گفتیم پیچیده است و بسیار مهم است که در مورد جنبه های مختلف این نور بیشتر بدانیم و عوارضی که می تواند بر روی سلامت مان داشته باشد. با داشتن این نکته در ذهن، بیایید نگاهی بیاندازیم به اینکه نور آبی چیست و چگونه می توانیم در مقابل آن از خود محافظت کنیم.

عقاید موجود درباره ی نور آبی

بسیاری از افراد نور آبی را وابسته به صفحات دیجیتال می دانند، و اینطور فکر می کنند که نگاه کردن به صفحات دیجیتال قبل از خواب باعث می شود که خوابی بی کیفیت و ناکافی داشته باشند. و همین باور منجر به توصیه ای شده است که گفته شد یعنی خاموش کردن دستگاه های دیجیتال حداقل یک ساعت قبل از خواب.

بسیاری افراد تصور می کنند که این مسئله پدیده ای جدید است و به خاطر روش زندگی جدید و تماس زیاد با وسایل دیجیتال در مقایسه با نسل قبل اتفاق افتاده است.

این تصورات عامی هستند که به صورت گسترده ای در مورد نور آبی مورد قبول هستند اما بسیار بیشتر از اینها در مورد نور آبی وجود دارد.

نور آبی چیست؟

نور آبی به صورت بخشی از طیف نور که ساطع می شود می شناسند، اما این نورنمی تواند به صورت واقعی به خاطر ویژگی ذاتی اش دیده شود. نور آبی در همه جا وجود دارد؛ اما در نور آفتاب بیشتر و در نورهای ال ای دی به صورت کمتر هم وجود دارد. به بیان دیگر، پدیده ی نور آبی اصلا چیز جدیدی نیست. روش زندگی ما به طرق مختلفی تغییر کرده است، نه تنها در یک وجه خاص، ما نسبت به اجدادمان در معرض نور آفتاب بیشتر و نورهای ال ای دی بیشتری قرار می گیریم. به همین دلیل، سلامتی ما به خاطر ضرر های نور آبی در خطر بیشتری است.

با تمام این اوصاف باید بدانید که نور آبی یک اصطلاح برای معنی بزرگتری است، نور آبی تنوعات زیادی دارد. نور آبی بنفش همان نور خطرناک است، به این دلیل که باعث دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد و نابینایی می شود به خاطر آسیبی که به شبکیه وارد می کند.

نور دیگری که به آبی فیروزه ای شناخته می شود نیز وجود دارد که خطرناک نیست و در واقع برای قوه ی شناخت و عادات خوابی ما ضروری است. خط باریکی میان این دو نور وجود دارد، که می تواند باعث سردرگمی شود وقتی به ضرر و زیان ها و فواید آن فکر کنیم.

طول موج نور آبی بنفش و آبی فیروزه ای بسیار بهم نزدیک است که دوری از نور مضر را زمانی که در معرض نور مفید آبی فیروزه ای هستیم غیرممکن می کند.

رابطه میان نور آبی و صفحات نمایشگر دیجیتال

اجداد ما زمانی که خورشید غروب می کرد به خواب می رفتند، و زمانی که خورشید طلوع می کرد از خواب برمی خاستند. در حال حاضر، ما طول روزها را با نورهای مصنوعی افزایش داده ایم و با صفحات نمایشگر دیجیتال این حس بیداری را بیشتر در خود برانگیخته می کنیم. اجداد ما به تلویزیون دسترسی نداشتند، یا از نورهای ال ای دی استفاده نمی کردند، به همین خاطر به میزانی که ما در خطر نور آبی هستیم نبودند.

برخی حقایق در مورد ساطع شدن نور آبی از نمایشگر های دیجیتال وجود دارد، اما این مسئله بسیار به تکنولوژی مورد استفاده ی این وسایل دیجیتال مربوط است. بر طبق تحقیقات نور آبی در نور روز در حدود 24 تا 30 درصد وجود دارد، در حالی که یک روز آفتابی باشد و دمای نور در حدود 5000 کلوین. در مقایسه، نور صفحه کامپیوتر به حدود 250 تا 300 کلوین می رسد.

چگونه از چشمان خود در برابر نور آبی محافظت کنیم

همچنان که روش زندگی ما دچار تحول شده است و همچنان در حال پیشرفت است، بسیار مهم است که تکنولوژی مناسبی را که با روش زندگی ما همخوان است انتخاب کنیم. شما می توانید از پوشش های عدسی که برای محافظت در برابر اشعه آبی ساخته شده اند استفاده کنید، این پوشش ها تا اندازه ای نور آبی بنفش را فیلتر می کنند و نور ماوراء بنفش را نیز جذب می کنند که برای چشم مضر است.

پس اگر نگران نور آبی و ضرر های آن برای چشمان خود هستید در اولین فرصت با چشم پزشک خود مشاوره کنید.

ارسال شده در 1399-06-11 مقالات 0 59

مقالات مرتبط:

سه راه اساسی برای جلوگیری از مشکلات چشمی در آینده

زمانی که جوان هستید مراقبت از چشمانتان به اندازه ی مراقبت از سلامت کلی بدنتان مهم و ارزشمند است. با مراقبت درست و...

رتینوبلاستوما یا تومور شبکیه چیست؟

در حدود پنجاه مورد از ابتلا به رتینوبلاستوما در طی یک سال در انگلستان شناسایی شده اند و یا یک کودک در هفته. این آمار...

علائم جسم خارجی در چشم و مشکلات ناشی از آن

اجسام خارجی نظیر تکه های پلاستیک، چوب یا فلز گاهی می توانند وارد چشم شوند. زمانی که این اتفاق رخ می دهد مشکلاتی برای...

همه چیز در مورد رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یک مشکل چشمی است که وابسته به دیابت است، و زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی داخل چشم به دلیل فشار...

چه اتفاقی در چهل سالگی برای چشم ها می‌افتد؟

این مسئله برای چشمان شما بسیار طبیعی است که در طی زمان دچار تغییرات شوند. افراد معمولا بزرگترین تغییرات بینایی را در...

چگونه سلامت چشم خود را حفظ کنیم؟

سلامت چشمان شما درست به اندازه ی سلامتی بدن شما مهم است. شما با مسواک زدن مراقب دندان هایتان هستید و به دندان پزشک سر...

عدسی تدریجی و سازگاری با آن

عدسی های افزایشی پروگرسیو یا به طور مخفف (PAL) تغییری اساسی و قدمی بزرگ در تکنولوژی عدسی ها از عدسی های دوکانونی...

جلوگیری از آلودگی و عفونت چشم ها

عفونت چشم ها می تواند حس ناراحتی و یا درد بسیار شدیدی را ایجاد کند. این اتفاق زمانی می افتد که باکتری های مضر، قارچ...

نظر خود را ثبت کنیدپاسخ بدهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ثبت کنید..
مقایسه0