عینک آفتابی و مراقبت از چشم ها

عینک آفتابی و مراقبت از چشم ها

نقش عینک آفتابی در مراقبت از چشم ها

بدون شک شما در چند هفته اخیر در تمام طول روز مدام از عینک آفتابی خود استفاده کرده اید اما آیا می دانستید چرا به چشم داشتن عینک آفتابی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است؟ عینک آفتابی فقط برای پوشش دادن چشم های شما در برابر نورهای درخشان نیست؛ فواید بسیار زیادی در استفاده از عینک آفتابی وجود دارند.

همین طور که در فصل تابستان به سر می بریم، یا اگر در فصل زمستان باشیم، عینک آفتابی شما بهترین اکسسوری است که می توانید همیشه همراه خود داشته باشید. از دیگر مزایای عینک آفتابی، بر طبق گفته ی سازمان بهداشت جهانی این است که یک وسیله بسیار کارآمد است که در تمام طول سال از چشم های شما حفاظت می کند.

عینک آفتابی یک یار همیشگی برای چشم های شما در کل سال است، نه فقط برای ماه های گرم تابستان! حتی در چله ی زمستان، خورشید هنوز می تواند به درخشانی بتابد. مخصوصا در ماه های پیشرو شما خورشید را در پایین سطح خود در صبح ها و بعداظهر ها ملاقات خواهید کرد.

درجات اشعه های ماوراء بنفش به اندازه ی تابستان بالا نیستند اما خورشید همچنان می تواند در طی زمان بر روی چشمان شما تاثیر بگذارد.

لزوم استفاده از عینک آفتابی

در روزهایی که عینک آفتابی خود را فراموش می کنید، ممکن است در اکثر مواقع چشمان خود را جمع کرده باشید زمانی که در نور روز هستید؛ این کار می تواند بسیار آزاردهنده باشد! حفاظت چشمانتان در برابر آفتاب نه تنها از این اتفاق جلوگیری می کند بلکه می تواند خطر بیماری های چشمی نظیر آب مروارید و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن را نیز کاهش دهد.

قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه های یو وی ای و یو وی بی می تواند سلامت چشمان شما را درخطر قرار دهد. این مسئله بسیار مهم است که برای عینک آفتابی استاندارد و مناسبی هزینه کنید. تنوع زیادی از عدسی های عینک آفتابی وجود دارد عینک آفتابی شما می تواند عدسی پلاریزه، عدسی رنگی، و یا عدسی آیینه ای داشته باشد که هر کدام از این عدسی ها فواید خاص خود را دارند.

چطور عینک آفتابی از بینایی شما حفاظت می کند

عینک آفتابی فقط برای این نیست که لایه ای در برابر چشمان شما قرار دهد تا شما بتوانید در نورهای درخشان بهتر ببینید. عینک آفتابی ابزاری بسیار مهم برای حذف اشعه ی ماوراء بنفش است که با حذف این اشعه از رسیدن آنها به چشم شما جلوگیری می کند. انواع مختلف عدسی های آفتابی فواید مختلفی دارند که شما می توانید با توجه به نیازهای شخصی خود عدسی عینک آفتابی مورد نظر خود را انتخاب کنید تا از چشمان شما در برابر نور خورشید حفاظت کند.

عدسی پلاریزه قادر استبیشترین حفاظت را در برابر اشعه ماوراء بنفش به شما ارائه دهند. نورهای خیره کننده می توانند در کل سال، با نورهایی که از سطوح مسطح مثل جاده ها، آب برف و یخ ساطع می شوند موجب آزار چشمان ما شوند. این مسئله می تواند بسیار خطرناک شود اگر شما در حال رانندگی باشید یا در حال اسکی کردن بر روی کوه!

اگر نورهای خیره کننده معمولا دچار آزار چشمان شما می شوند، شما هم در تابستان و هم در زمستان از این مسئله رهایی ندارید. پس بهترین گزینه برای شما انتخاب عینک آفتابی با عدسی پلاریزه است. این نوع از عدسی ها می توانند نورهای افقی ای که از سطوح مسطح به چشم شما می رسند را حذف کنند، بنابراین نورهای کور درخشان کور کننده را حذف می کنند.

عدسی رنگی عینک آفتابی یک از مدروز ترین و موثرترین راه های حفاظت از چشم ها در برابر خورشید هستند. شما می توانید از عدسی رنگی تدریجی استفاده کنید که عینک آفتابی شما را بسیار کارآمد و مدروز جلوه می دهند این عدسی عینک آفتابی بخش تیره ای در بالا دارد که به تدریج به سمت کمرنگ در پایین عدسی متمایل می شود. عدسی های رنگی می توانند تصور رنگ ها را طبیعی تر کنند، دید شما را بهبود ببخشند در حالی که در برابر اشعه ماوراء بنفش چشمان شما را حفاظت می کنند.

شما می توانید از میان گستره ی وسیعی از رنگ های عدسی مثل عدسی قهوه ای، عدسی خاکستری، عدسی خاکستری/ سبز یا بنفش عینک آفتابی که با آن احساس راحتی می کنید را انتخاب کنید، در حالی که بسیار همراه با مد روز به نظر می رسید از چشمان خود نیز محافظت می کنید. این نوع عدسی ها با خاموش کردن درخشش نور خورشید در حالی که شفافیت و کنتراست خوب را برای دید شما فراهم می کنند عمل می کنند.

یک عدسی با ظاهر آیینه ای را به استایل خود اضافه کنید تا بیش از پیش بدرخشید. عدسی های آیینه ای می توانند پلاریزه هم باشند یا نباشند همانطور که عدسی های رنگی می توانند پلاریزه یا ساده باشند.

اشعه ماوراء بنفش چقدر برای چشمان شما ضرر دارد؟

میزان تاثیر در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفتن می تواند با توجه به مکانی که در آن قرار دارید متفاوت باشد، محیط، چه زمانی از روز و چه وقتی از سال بر این تاثیر اثر گذار هستند. به عنوان مثال، هر چه نزدیک تر به خط استوا باشید تاثیر اشعه ماوراء بنفش بیشتر است و زمانی که خورشید درست در وسط آسمان قرار دارد شدیدتر است، معمولا بین ساعت ده تا دو بعدازظهر.

تاثیر اشعه ماوراء بنفش در محیط های باز و وسیع بیشتر است و مخصوصا در اطراف سطوح انعکاس دهنده. آیا می دانستید تاثیر در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفتن می تواند زمانی که نور از سطح برف منعکس می شود دوبرابر شود؟

حتی در سطوح پایین اشعه ماوراء بنفش مثلا دو و یا کمتر همچنان توصیه می شود که از عینک آفتابی استفاده کنید اگر می خواهید در معرض نور خورشید قرار بگیرید. زیاد در معرض نور خورشید قرار گرفتن می تواند منجر به مشکلات چشمی شود که با استفاده از عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب می توانند اتفاق نیافتند.

ارسال شده در 1399-05-01 0 36

مقالات مرتبط:

چشم ها و مطالعه

اگر مطالعه کردن برای شما به یک چالش تبدیل شده است، منشا مشکل را می توانید در مشکلات چشمی پیدا کنید، به عنوان مثال...

دید مه آلود

تجربه ی هر تغییری در دید می تواند کمی دردسرساز باشد. اگر شروع به تجربه ی نشانه های غیرمعمول مربوط به بینایی خود شده...

تابستان و عدسی پلاریزه

عدسی پلاریزه یکی از بی همتا ترین محافظ ها در برابر خورشید است که فواید منحصر به فردی را برای حفظ سلامت چشمان شما...

مشکلات چشمی در شصت سالگی

همین طور که سال به سال پیرتر می شویم، چشمان و دید ما نیز مسن تر می شود. با دانستن نشانه ها و علائم مشکلات چشمی شما می...

نظر خود را ثبت کنیدپاسخ بدهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ثبت کنید..
مقایسه0