ناخنک چشم

ناخنک چشم

همه چیز درباره ی ناخنک چشم یا پتریژیوم

ناخنک چشم یا پتریژیوم مشکل چشمی است که به خاطر رشد بافت بال مانندی بر روی قرنیه به وجود می آید، این بافت بر روی قسمتی از چشم که به صورت عادی قابل دیدن است وقتی که پلک ها باز باشند شکل می گیرد. در مورد ناخنک چشم در این مقاله بیشتر بدانید و از روش های درمان آن آگاه شوید با عینک نور همراه باشید.

ناخنک چشم بیشتر در کشورهایی با آب و هوای گرم اتفاق می افتد یا در افرادی که زمان طولانی ای را در بیرون از خانه سپری می کنند. گاهی اوقات این مشکل چشمی را به نام "چشم موج سوار" نیز می شناسند.

علائم و نشانه ها

 • سوزش چشم
 • قرمزی چشم
 • چشمان اشک آلود
 • دید تار
 • احساس وجود جسم خارجی در چشم

عوارض دچار شدن به ناخنک چشم

در برخی موارد، ناخنک می تواند در مرکز قرنیه شکل بگیرد، که این مسئله می تواند بر دید شما تاثیر بگذارد و باعث شود که شکل قرنیه تغییر پیدا کند. این عارضه می تواند منجر به آستیگماتیسم شود.

چه عواملی باعث به وجود آمدن ناخنک چشم می شوند؟

ناخنک یا پتریژیوم به سبب قرار گرفتن بیش از حد در زیر تابش اشعه ی ماوراء بنفش اتفاق می افتد یا حساسیت و خارش چشم به خاطر آب و هوای خشک، بنابراین افرادی که در کشورهای گرمسیری زندگی می کنند یا افرادی که برای مدت طولانی در فضای باز کار می کنند در خطر بیشتری قرار دارند. همچنین گرد و خاک، باد و سندروم چشم خشک نیز می تواند به شکل گیری این عارضه کمک کنند.

ناخنک چشم معمولا در افراد بالای سی سال اتفاق می افتد و معمولا در کودکان دیده نشده است.

طرز کار چشم

چهار بخش وجود دارند که به عمل دیدن کمک می کنند:

شبکیه چشم که در پشت چشم قرار دارد. بافتی لایه ای است که نور و رنگ را دریافت می کند، و این اطلاعات را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند.

عصب بینایی سیگنال های الکتریکی را از شبکیه چشم دریافت می کند و به مغز می برد تا در آنجا ترجمه شوند.

قرنیه و عدسی چشم در جلوی چشم قرار دارند. نور وارد شده به چشم را متمرکز می کنند که باعث می شوند تصویری بر روی شبکیه چشم به وجود آید. در افراد مبتلا به ناخنک، کانژکتیوا یا ملتحمه چشم شروع به رشد بر روی قرنیه می کند، معمولا از قسمت مجراهای اشکی این اتفاق شروع می شود.

ناخنک چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

چشم پزشک شما در طی یک معاینه معمولی می تواند ناخنک را شناسایی کند. اگر در دید خود تغییر غیرطبیعی را احساس کردید، یک وقت ویزیت از چشم پزشک خود دریافت کنید.

آزمایش چشمی

یک آزمایش چشمی با توجه به مواردی که چشم پزشک به دنبال تشخیص آن است متفاوت است. و اگر مشکل خاصی مورد شک واقع شده بود ممکن است آزمایش های بیشتری را انجام دهند. با این وجود یک آزمایش چشمی استاندارد که می تواند به تشخیص مشکلات بینایی شما کمک کند معمولا به این صورت خواهد بود:

نشانه های موروثی

معمولا چشم پزشک سوالاتی در مورد مشکلات چشمی در خانواده شما خواهد پرسید و اگر شما مشکلات نشانه های تکرار شونده ای داشته باشید در مورد مدت ماندگاری آنها و زمان شروع آنها سوالاتی خواهد پرسید. چشم پزشک ممکن است در مورد رژیم غذایی شما نیز سوالاتی را مطرح کند و داروهایی که مصرف می کنید. سابقه پزشکی، نشانه ها و علائم یا سن در مورد نشانه هایی که قابل مشاهده نیستند نیاز خواهد شد.

تست چشمی

چشم شما مورد معاینه قرار خواهد گرفت تا مشکل خاصی در آن شناسایی شود، نوری به داخل مردمک چشم شما تابیده خواهد شد تا داخل چشم بررسی شود و همین طور میزان واکنش مردمک نیز بررسی شود. حرکت چشم ها و هماهنگی آنها نیز مورد معاینه قرار می گیرد.

معاینه ی میزان دقت بینایی

تست میزان دقت بینایی شما به چشم پزشک فرصت می دهد تا اختلالات بینایی شما را در صورت وجود شناسایی کند. چشم پزشک از چارت اسنلن استفاده می کند، از شما درخواست می شود که حروف هر خط را شناسایی کنید، هر چه خط های پایین تری را بتوانید بخوانید دید شما دیدی بهتر است. عدسی های اصلاحی می توانند به افراد کمک کنند که خطوط پایینی را به راحتی بخوانند. اگر با عدسی اصلاحی بیمار نتوانست خطوط پایین را بخواند احتمالا مشکلی چشمی مانع دید شما شده است.

ناخنک چشم چگونه درمان می شود؟

ناخنک می تواند به طرق زیر درمان شود:

قطره های چشمی لیز کننده و پمادها

موارد ناخنک چشم کوچک تر و ضعیف تر به احتمال زیاد تنها با استفاده از قطره های چشمی لیز کننده یا پمادها درمان می شوند.

جراحی

اگر ناخنک رشد زیادی کند یا باعث ناراحتی در چشم شود، احتمالا با عمل جراحی ناخنک خارج می شود. در طی جراحی:

 • از بی حسی موضعی برای بی حس کردن چشم ها استفاده می شود.
 • پلک های شما در طی عمل جراحی که پزشک در حال تراشیدن ناخنک از قرنیه و صلبیه چشم است باز نگه داشته می شوند
 • قسمتی از کانژکتیوا یا ملتحمه زیر پلک بالا خارج می شود تا بر روی صلبیه پیوند زده شود.
 • بخیه های استفاده شده در عمل جراحی قابل جذب هستند و در طی چند هفته ریخته می شوند.

مواردی که بعد از عمل جراحی تجربه می کنید:

 • درد- مسکن ها برای کاهش دردهای شما تجویز می شوند اما اگر درد با مصرف مسکن ها کاهش پیدا نکند شما باید هر چه سریع تر به اورژانس مراجعه کنید
 • قرمزی چشم- بعد از مدتی قرمزی چشم رو به بهبود می رود.
 • خشکی سطح چشم- خشکی سطح چشم نیاز به استفاده از لیز کننده دارد تا برطرف شود.

زخم های سطح و ماهیچه های چشم- این مسئله ممکن است حرکت چشمان شما به اطراف را محدود کند. و ممکن است شما را دچار دوبینی کند. شما باید با چشم پزشک خود در این موارد تماس حاصل کنید.

 • رشد دوباره ی ناخنک– این مسئله بسیار نادر است و می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات بعدی شود. با چشم پزشک خود تماس بگیرید تا بتوانند برنامه جراحی مجدد را برای شما تنظیم کنند.

 

ارسال شده در 1399-04-03 0 14

مقالات مرتبط:

زخم قرنیه یا خراش قرنیه

خراشیدگی قرنیه یا زخم قرنیه زمانی اتفاق می افتد که شما خراشی بر روی سطح پنجره ی شفاف چشم خود داشته باشید، که به نام...

سلامت چشم

سلامت چشمان شما درست به اندازه ی سلامتی بدن شما مهم است. شما با مسواک زدن مراقب دندان هایتان هستید و به دندان پزشک سر...

عدسی تدریجی و سازگاری با آن

عدسی های افزایشی پروگرسیو یا به طور مخفف (PAL) تغییری اساسی و قدمی بزرگ در تکنولوژی عدسی ها از عدسی های دوکانونی...

چشم و عفونت های مختلف

عفونت چشم ها می تواند حس ناراحتی و یا درد بسیار شدیدی را ایجاد کند. این اتفاق زمانی می افتد که باکتری های مضر، قارچ...

چشم ها و تب یونجه

در فصل بهار و تابستان با اینکه آب و هوا رو به مساعد بودن می گذارد اما ممکن است که شما از آلرژی ای به نام تب یونجه رنج...

بلفاریت

بلفاریت یا التهاب پلک چشم یک مشکل چشمی رایج است که بیشتر در افراد بالای چهل سال دیده می شود اما می تواند در هر سنی...

کودک و عینک

مشکلات چشمی در کودکان بسیار آسان تر درمان می شود، به این دلیل که سیستم بینایی آنها هنوز در حال رشد است. نزدیک بینی می...

پیرچشمی

پیرچشمی یا پرسبایپیا یک وضعیت دوربینی در چشم پزشکی است که بر توانایی چشمان شما در دیدن اشیاء نزدیک تاثیر می گذارد....

نظر خود را ثبت کنیدپاسخ بدهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ثبت کنید..
مقایسه0